Tejpování jako metoda pro podporu zdraví: Důležité informace a tipy
Úvod do světa tejpování
Ahoj všem! Asi se teď ptáte, co to to to tejpování vlastně je a proč by vás to mělo zajímat. Tejpování, neboli kineziotaping, je metoda, která v posledních letech získává na popularitě nejenom mezi sportovci, ale také mezi širokou veřejností. A ne, nejedná se o novodobou formu umění spojenou s lepicí páskou, jak by se mohlo zdát. Tejpy jsou speciální elastické pásky, které se nalepují na kůži a mají za cíl podporovat přirozené procesy těla při hojení, zmírňovat bolest nebo zlepšovat pohyblivost. Doma máme tejpy většinou připravené kdykoliv - se synem Vojtěchem jsme je už několikrát vyzkoušeli, když šlo o podvrtnutý kotník nebo přetěžované svaly po hodinách na trampolíně. Já osobně jsem se s tejpováním setkala poprvé, když jsem si při jedné z našich rodinných túr v kopcích nastrouhala koleno. A kdo by myslel, že kousek barevné pásky může udělat takový zázrak. No a protože věřím ve sdílení užitečných tipů, rozhodla jsem se sepsat tento podrobný, nesmírně zajímavý článek o všem, co byste o tejpování měli vědět.
O co jde: Princip tejpování
Nejprve si vysvětlíme, jak tejpování funguje. Tyhle barevné pásky nejsou jen obyčejný doplněk na ozdobu, jako jsou třeba módní náramky. Tejp, nebo-li kineziologická páska, je na první pohled nenápadný pomocník. Když na sobě tejpy máte, pracují na podpoření vašich svalů, kloubů a lymfatického systému. Jde o to, že dobrý tejp může ovlivnit způsob, jakým vaše tělo vnímá bolest nebo jak se s ní vyrovnává, a to vše díky stimulaci kůže, pod kterou se všechny ty divy odehrávají. Přiznám se, na začátku jsem byla skeptická. 'Jak něco, co se nalepí na kůži, může změnit mé pocity bolesti?', říkala jsem si. Ale je to skutečně tak. I věda potvrzuje, že napětí a tlak, který tejpy vytvářejí, mohou pomoci snížit bolest a zlepšit průtok krve a lymfy, což napomáhá hojení. Nouzově jsem k tejpům sáhla tehdy, když mi klasické metody nezabíraly, a byla překvapena, jak mi pomohly získat zpět volnost pohybu bez té strašné bolesti.
Než začnete tejpovat: Příprava a výběr tejpů
Je dobré si uvědomit, že než se pustíte do tejpování, je potřeba vědět, co si pořizujete. Na trhu existuje celá řada tejpů od různých výrobců a nejsou všechny stejné. Je důležité si vybrat kvalitní tejpy, které dobře drží a nezpůsobují alergickou reakci. V osobním testu jsem zjistila – ačkoliv jsem alergička na skoro všechno pod sluncem – že s hypoalergenními tejpami se mi dařilo skvěle a bez alergických reakcí. Rozhodně to tedy stojí za to najít tejpy, které vám budou vyhovovat.
V přípravě na tejpování je také zásadní správně očistit a připravit pokožku, aby tejpy držely co nejlépe. Povězte si, nic není horší, než když vám ten váš úžasný tejp odpadne uprostřed nějaké akční činnosti, třeba během venčení vašeho hyperaktivního psa. Už proto, že si myslíte, že ten psí šampion si vás bez tejpu neváží jak by měl, ne? Jedině čistá, suchá a hladká (ano, depilace je někdy krokem, který se nevyhnete) pokožka zajistí, že tejpy zůstanou, kde mají.
Tejpování krok za krokem
Teď, když už máte představu o tejpování a vybrali jste ty správné pásky, je na čase se naučit, jak na to. Základem je vědět, kam a jak pásky umístit. Každá část těla a každý druh problému vyžaduje specifický způsob aplikace. A věřte mi, je to trošku jako origami – je potřeba několik pokusů, než to pevně chytnete. Když jsem se poprvé tejpování pokoušela, skončilo to dost komicky, vypadala jsem jako oběť barevné páskové mumifikace a sundavat to bolelo víc než ty svaly před tím. Ale jako se vším, i tady platí, že praxe dělá mistra.
Videa a návody na internetu jsou vaším nejlepším přítelem – ale pouze pokud jsou od renomovaných odborníků nebo lékařů. Měla jsem tu čest při jednom běžeckém závodě potkat fyzioterapeuta, který mi ukázal správné techniky tejpování mé slabiny – kolen. Od té doby mi ta správně nalepená páska umožňuje užívat si běhání bez obav. Ano, ten správně nalepený tejp z vás může udělat superhrdinku, která překonává bolest s grácií gazely.
Nejběžnější chyby při tejpování
Jako v každé činnosti, i tady se můžete dopustit chyb. A ne, nemluvím jen o estetické stránce, kdy vám barva tejpu náramně ladí s tím šátkem, co jste si omotali kolem hlavy, ale přitom stejně nevíte, jestli vás bolí koleno nebo loket. Jednou z největších chyb je přehnané natáhnutí tejpů, což může vést k tomu, že spíše uškodí, než pomůže. Pásky by měly být aplikovány s určitým množstvím napětí, ale toto napětí by nemělo způsobovat diskomfort nebo dokonce bolest. Další chyba, které se dopouštíme, je nedostatečná příprava pokožky, kvůli které tejp neudrží. Věřte mi, mě se to stalo a dojde to tak, že ve finále budete páskovat kloub jako slizkého úhoře, co se snaží uniknout z vašeho pevného sevření.
Vše má svá pravidla, a i když pokušení 'udělat to po svém a líp' je velké, s tejpů hodyž nezvykle. Stačí jen odchýlit se od ověřené a doporučené metody a efekt je v nenávratnu. Zkušenost mluví za vše. Například já jsem si minule při pokusu o tejpování zápěstí myslela, že mírnější napětí bude lepší – no a pak jsem zjistila, že volnost sice miluju, ale v této formě mi zrovna moc neprospěla.
Kdy tejpování raději přenechte odborníkům
I když je tejpování skvělá samoobslužná technika, někdy je lepší vyhledat odborníka. Víte, jak se říká, že pro každý šroubek je potřeba správný šroubovák? Totéž platí i tady. Pokud jste úplný nováček v tejpování nebo máte komplikovanější zranění, vhodným krokem je zvolit návštěvu fyzioterapeuta nebo dalšího kvalifikovaného odborníka. Jejich zkušenosti a znalosti jsou nepostradatelné a mohou vám pomoci se správnou aplikací, která vám pak přinese ty nejlepší výsledky. Osobně preferuji kombinaci domácího a odborného tejpování. Například u syna Vojtěcha, když si to zase někde rozdal a měl menší úraz. Objednali jsme se k fyzioterapeutovi, který nám ukázal, jak na to. A teď, když máme správnou techniku, zvládneme to doma sami, i když občas vypadáme jako pokusní králíci, když se nám to úplně nepodaří. No a tak to žijeme, neustále se učíme a tejpování už je součástí našeho rodinného DIY balíčku první pomoci.
Výhody a nevýhody tejpování
Tejpování má své výhody, které nelze popřít. Jako první mě napadá okamžitá úleva od bolesti. Přiznám se, že cítit se líp už pět minut po nalepení tejpu je skoro jako malý zázrak. Další výhodou je podpora hojení. Příklad z vlastní zkušenosti? Jak jsem se zmínila v úvodu, to moje zraněné koleno po túře bylo jako nové díky správně aplikovanému tejpování.
Ale, abych byla spravedlivá, má to i své nevýhody. Pokud to děláte poprvé, může to být frustrující, když vám to nejde pod ruce. Také může dojít k pokožkovým reakcím, zejména pokud máte citlivější typ kůže nebo použijete levný tejp. Navíc, špatná aplikace může vést k větší bolesti nebo zranění, takže první pokusy v tejpování by měly být pod dohledem.
Nakonec je potřeba si uvědomit, že tejpování není univerzální lék na všechno. Měla jsem klienta (ano, dělám i osobního trenéra), který si myslel, že když má na sobě tejpy, může přeskakovat svůj tréninkový plán a přidávat na zátěži. No nebyl to dobrý nápad, protože svaly potřebují víc než jen podporu páskou – potřebují také odpočinek a správný průběh tréninku. Věřím tedy, že tejpování je skvělý nástroj pro podporu naší fyzické pohody, ale je potřeba ho používat s rozmyslem a vhodně kombinovat s ostatními formami péče o tělo.
Shrnutí tejpové expedice
Tejpování je cesta, na níž se stále něco nového učím a získávám další a další zkušenosti. Stejně jako každé nové dobrodružst
Eliška Kovaříková
Jsem odbornicí na masáže a provozuji svůj vlastní masážní salón v Olomouci. Propojuji svou vášeň pro masáže s radostí z psaní a vytvářím články o různých technikách masáže a jejich přínosech pro tělo a mysl. Neustále se vzdělávám a sleduji nové trendy v oboru wellness a péče o tělo. Ve svém volném čase ráda kreslím a vyrážím na výlety do přírody.
Populární články
O nás
Masáže U Kristýnky je webová stránka zaměřená na masážní salóny. Zde najdete veškeré informace o různých typech masáží, které nabízíme. Přijďte se k nám uvolnit a dopřejte svému tělu tu nejlepší péči.
Nejnovější příběhy
Kategorie
- Zdraví a wellness (83)
- Zdraví a Wellness (15)
- Zdraví a fitness (10)
- Wellness a zdraví (10)
- Zdraví a krása (4)
- Wellness (3)
- Zdraví a péče o děti (2)
- Zdravý životní styl (2)
- Zdraví (2)
- Klasická masáž (2)
0 Komentáře