Jak efektivně posilovat zadní stehenní svaly - Nejlepší techniky a cviky
Základy posílení zadního stehenního svalu
Ach jo, ti zadní stehenní svaly. Každý, kdo někdy zkusil sprint, nebo si jednoduše chtěl bez bolesti sednout na záchod den po nočním výšlapu na horách, ví, o čem mluvím. Pocit, kdy máte v těchto svalech tolik napětí, že se bojíte, že pokud se nějak netakticky pohnete, vystřelí vám jak šíp z luku. Není to nic příjemného, ale mám pro vás dobrou zprávu: dá se s tím něco dělat! Posílení zadního stehenního svalu je hlavně o trpělivosti a správném výběru cviků. A myslím si, že jsem našel několik skvělých způsobů, jak předejít této bolestivé zkušenosti.
Cvičení zaměřené na tyto svaly by měla být součástí jakéhokoliv vyváženého tréninkového plánu. Zadní stehenní svaly jsou důležité pro stabilizaci kolene a pomáhají při různých akcích, jako je běh, skákání, či dokonce i chůze. Avšak - a teď to bude trochu techničtější - pamatujte, že jsou to "posturální svaly," což znamená, že jsou víc připraveny k tomu poskytovat dlouhodobější sílu, a ne k rychlým a explozivním pohybům. A to je dobré mít na paměti, když se do jejich posilování pustíme.
Cviky na posílení zadních stehenních svalů
Takže, výběr cviků. Jaké jsou ty správné? Oprášíme klasiku jako mrtvé tahy nebo leg curls, a pak tam přidáme něco pro začátečníky, a trochu opepříme něčím pro ty, co mají rádi výzvy. Máme tady pár cviků, které vás rozhodně posunou vpřed, co se týče síly a stabilizace těchto svalů. Z mých zkušeností, kdy jsem jednou zkoušel mrtvé tahy bez správného návodu a podpory, mohu potvrdit, že technika je úplně zásadní. Skáče se při tom do očí, když neumíte cvik správně, a vaše stehna vám to dají hned druhý den poznat.
Mrtvé tahy nebo i jednonohé mrtvé tahy jsou vynikající pro práci na této oblasti. Je to komplexní cvik, který, když je vykonáván správně, může zapojit nejen stehna, ale i záda a hýždě. A jelikož jsem zmiňoval ty technické nuance, rozhodně doporučuji, pokud jste začátečník, abyste si nechali instrukci od někoho zkušenějšího nebo fitness trenéra. O leg curls nemluvě, které si můžete vpasovat do tréninkové session na stroji v posilovně, ale i doma s jednoduchými fitness pomůckami jako jsou odporové gumy.
Rozcvička a strečink před cvičením
Předtím, než vyskočíte rovnou do těch "zábavných" částí treningu, je důležité si párat: svaly potřebují být připraveny na to, co přijde. Představte si to jako rande, na které nemůžete přijít nefénovaní, aniž byste riskovali rychlý ústup druhé strany. Stejně tak vaše svaly očekávají trochu pozornosti dříve, než do nich půjdete s plnou vervou. Rozcvička by měla zahrnovat lehkou aerobní aktivitu – třeba na rotopedu nebo běžícím pásu, abyste trochu zvýšili tělesnou teplotu a zvýšili průtok krve.
A co strečink? Ah, strečink je jako téma k debatě. Někdo říká, že před cvičením by se dělat neměl, ale jiní s tím nesouhlasí. Osobně preferuji "dynamický" strečink, kde prostřednictvím plynulých pohybů prodlužujete svaly, ale nenecháváte je v statické pozici příliš dlouho. A věřte mi, ten pocit, když si pak zadní stehenní svaly protáhnete po dobré rozcvičce, to je jako dostat pozvánku na večírek roku.
Nutriční potřeby pro posílení svalů
Podobně jako nemůžete jen tak sáhnout do prázdného sáčku po brambůrkách a očekávat, že vytáhnete ještě jedny, nemůžete ani čekat, že budou vaše svaly růst a posilovat se, pokud je nenasytíte správnými živinami. Nutriční potřeby jsou klíčové pro regeneraci a růst svalstva. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů - dívám se na vás, kuřecí prsíčka a cottage cheese. Ale nezapomeňte ani na sacharidy, které vám dají energii na samotné cvičení, a zdravé tuky, což všechno by mělo být zakomponováno do vyvážené stravy.
Ale pozor, ne každý je profesionálním sportovcem, a množství proteinů, které potřebujete, se bude lišit podle vašeho tělesného složení a cílů. Mirek (ano, to jsem já) je důkazem, že i když jsem se nějaký čas trápil s konečným počtem vajec, která bych měl zahrnout do svého denního příjmu, nepotřebuju tolik, jak jsem si myslel, abych měl viditelné výsledky. Důležité je to vyvážení a poslouchání vlastního těla - a občas si dát i ten proteinový shake, pokud vám to vyhovuje.
Regenerace a odpočinek
A teď k mému oblíbenému tématu: odpočinek. Ano, miluji momenty, kdy mohu oficiálně a bez výčitek svědomí říci: "Dneska nic nedělám, regeneruji." Protože odpočinek je stejně důležitý jako samotné cvičení, zejména pokud se snažíte posílit zadní stehenní svaly. Myslím tím kvalitní spánek, kdy vaše tělo v klidu opravuje poškozené svalové vlákna a dělá zázraky, zatímco vy jen tak ležíte a necháváte se unášet do říše snů.
Dále, pravidelná masáž nebo používání pěnového válce mohou pomoci uvolnit napětí v svalstvu a podpořit regeneraci. Já mám doma takový ten válec, co to pořádně vzchopí, a přestože to občas bolí jako zub, výsledek stojí za to! Ale vážně, prevence je důležitější než léčba, a tak dát svým svalům čas na odpočinek a nezatěžovat je každý den do oblouku je klíčové pro dlouhodobý pokrok a výkonnost.
Předcházení zranění při posilování zadních stehenních svalů
A tady přichází možná ten nejdůležitější bod celého posilování, ale zároveň ten, který máme všichni tendenci opomíjet, až dokud nás něco nezastaví - čili předcházení zranění. Musíme si dát pozor, abychom byli opatrní a svá těla nevystavovali zbytečným rizikům. "Lepší přeštípat, než přetáhnout," jak se říká. Tedy v tomto případě by to bylo spíše "lepší zakřiknout, než přetažení zadního stehenního svalu."
Jsem přesvědčen, že každý, kdo někdy zažil v tomto regionu něco více než jen mírný nepohodlí, ví, že se jedná o bolestivou a dlouhotrvající záležitost. Klíčem je tedy cvičit s rozmyslem, správnou technikou a postupně zvyšovat zátěž. Jen tak pro zajímavost: výzkumy ukazují, že lidé, kteří na rozvoj svých zadních stehenních svalů používají komplexní pohyby (ano, dívám se na tebe, mrtvý tah), mají nižší riziko vzniku zranění v porovnání s těmi, kteří vykonávají izolované cviky, jako jsou leg curls. Fascinující, že?
Tak a teď máte všechny ingredience pro silná a zdravá zadní stehenní svalstva. Připomeňme si hlavní body, na které bychom neměli zapomínat: správný výběr cviků, důkladná rozcvička a strečink, vyvážená strava, dostatek odpočinku a prevence před zraněními. Držte se těchto zásad a brzy si budete moct bez obav přiříznout na krásně silná zadní stehna. No a když to nepůjde hned napoprvé, nezoufejte. Jak praví staré české přísloví: "Trpělivost růže přináší." A v našem případě pevné a vyrýsované stehenní svaly. Tak hodně štěstí!
Tomáš Vlček
Jsem odborníkem na provoz masážních salonů s více než 20 letou praxí. Svůj první salon jsem otevřel v roce 2003 v Českých Budějovicích, kde jsem se narodil a vyrůstal. Během let jsem své podnikání rozšířil a nyní vlastním tři salony porozsahu Jižních Čech. Mým koníčkem je psaní o masážních technikách a jejich přínosu pro zdraví na mém blogu.
O nás
Masáže U Kristýnky je webová stránka zaměřená na masážní salóny. Zde najdete veškeré informace o různých typech masáží, které nabízíme. Přijďte se k nám uvolnit a dopřejte svému tělu tu nejlepší péči.
Nejnovější příběhy
Kategorie
- Zdraví a wellness (83)
- Zdraví a Wellness (15)
- Zdraví a fitness (10)
- Wellness a zdraví (10)
- Zdraví a krása (4)
- Wellness (3)
- Zdraví a péče o děti (2)
- Zdravý životní styl (2)
- Zdraví (2)
- Klasická masáž (2)
0 Komentáře