
Dornova metoda: 5 tipů, jak se zbavit bolesti zad a kloubů přirozenou cestou
Zvednout se ráno z postele a nezakřupat v zádech? Pro spoustu lidí sen. Bolesti zad jsou skoro samozřejmostí — říká se, že až 80 % dospělých v Česku je alespoň jednou za život zažije. A co hůř, často stačí jedna špatná poloha u počítače nebo tahání nákupu a zadek se ozve silněji, než by člověk chtěl. Ale víte, že existuje metoda, která řeší příčinu, ne jen důsledek bolesti? Dornova metoda, jednoduchá a přitom účinná technika, kterou využívají i profesionální fyzioterapeuti i běžní lidé po celé republice. Nepotřebujete předražené přístroje ani odporné masti, stačí pár správných kroků. A dneska je vám neprozradím jen teoreticky — dostanete pět konkrétních tipů, jak si Dornovu metodu vyzkoušet doma a konečně ulevit svým zádům.
Co je Dornova metoda a proč ji lidé milují
Dornova metoda má jedno obrovské plus − cílí na vyrovnání těla do přirozené polohy, aniž by vás někdo lámal jako při klasickém "nastavování" u chiropraktika. Vznikla v Německu před padesáti lety díky Dieteru Dornovi. Dostal do ruky jednoduchý princip: páteř a klouby mají být zarovnané, jinak tělo trpí a všechny možné bolesti (od migrény po bolest kyčlí). Dornova metoda využívá jemného tlaku prstů a pohybů, při kterých klient aktivně rozhýbává končetiny nebo trup. Takže žádné trhání, pouze práce s tělem v pohybu – a to je její největší benefitem.
Podle statistik fyzioterapeutů dokáže správné dorovnání kloubů a páteře ulevit od dlouhodobých bolestí ve většině případů už po několika sezeních. Dornovu metodu může v základní podobě zvládnout i laik. Dočtete-li se trochu hlouběji do odborných publikací, zjistíte, že je vhodná i pro děti, teenagery i seniory. Dornova metoda funguje bez léků, bez vedlejších účinků a nenajdete skoro nikoho, kdo by na správně provedený postup reagoval zhoršením stavu. Znám případy, kdy dokonce s Dornovou metodou rehabilitovali po úrazu tři generace najednou – dědeček, máma i vnuk.
Hlavní zaměření je na vyrovnání délky nohou (často příčinou skryté bolesti kyčlí a zad), korekci postavení páteře, ramen a práce s blokovanými klouby. Najdete terapeuty, kteří umí Dornovu metodu napasovat doslova "na míru"– podle toho, které části vás bolí. Ale není nutné čekat až na odborníka. Existuje řada jednoduchých kroků, jak Dornovu metodu “ochutnat” i doma.
Jak Dornova metoda pomáhá zbavit se bolesti v běžném životě
Za ta léta, co mě záda a bedra dokážou zaskočit hlavně když zvednu dítě nebo přesazuji rajčata na balkóně, můžu potvrdit, že jednoduché principy Dornovy metody pomáhají okamžitě. Nejde o zázrak na jedno mávnutí, je to spíš o každodenním ladění těla. Když páteř a klouby nejsou srovnané, přetěžuje se jedna část těla a ta druhá leniví. Výsledek? Bolest, co se pomalu šíří a ukládá do každého svalu.
Dornova metoda navrací klouby (a hlavně obratle) do optimální pozice pomocí tlaku a jednoduchých pohybů – například současného houpání nohy a tlaku na kyčel nebo koleno. Celý kouzlo je v aktivní spolupráci. Nečekáte pasivně, co vám fyzioterapeut “udělá”. Sami se hýbete, říkáte, co cítíte a upravujete techniky na míru tomu, jak vaše tělo každý den vypadá. Tahle metoda je zkrátka něco jako údržba auta – rozhodně nevyhrajete rally, když budete čekat na to, až se samo spraví. Je dokázané, že lidé s pravidelnou “dornova” péčí bývají méně nemocní i v zimě, protože se tělo uvolní a zlepší cirkulaci.
Bolí vás krk z práce u počítače nebo trápí rameno po nošení tašek? Spousta blokací vzniká právě špatným sedem, držením mobilu, nebo tím, jak sedíme v autě. Právě dorovnání kloubů v těchto částech je často zázračně rychlé. Běžně lidé pozorují zlepšení už po dvou krátkých domácích cvičeních.
Praktická stránka je hrozně jednoduchá: na Dornovu metodu vám postačí obyčejná rohožka, partner, kamarád nebo i sami sebe (třeba s pomocí válečku nebo tenisáku). Vždy je však důležitá opatrnost. Nikdy neprovádějte tlak do bolesti. Lidské tělo není lego. Pokud něco bolí ostře, znamená to, že jste v daném místě moc rychlí, nebo pohyb není zvolený správně. Dornova metoda přináší výsledky postupně, a i když první odblokování bývá znát hned, plný efekt přijde po několika týdnech pravidelného cvičení. Tělo se totiž potřebuje naučit v nové ose fungovat a rozvinout "zdravější stereotypy" v chůzi, sezení nebo běhu.

5 tipů, jak díky Dornově metodě ulevit zádům a kloubům
Tak kde začít, když chcete z bolavých zad udělat opět zdravou oporu vašeho dne? Tady je mých pět nejlepších doporučení, které pravidelně používám a doporučuji je i rodině a známým:
- Srovnejte délku nohou – Je překvapivě běžné, že jedna noha je o pár milimetrů kratší, obvykle kvůli blokádě v kyčli nebo kříži. Postavte se naboso, prohmatejte pánevní kosti a zkuste cvičení – jemně zvedněte kratší nohu, vykývejte ji vpřed a vzad, současně zatlačte druhou rukou do pánve. Tělo si najde ideální rovinu a délka nohou se srovná. Zkuste to opatrně s někým, kdo metodu zná, nebo pod dohledem terapeuta poprvé.
- Dorovnejte páteř postupně zdola nahoru – Lehněte si na bok. Partner nebo si sami (jestli to zvládáte) prsty jemně tlačíte na jednotlivé obratle, zatímco druhou rukou houpete nohou dopředu a dozadu. Takto projděte ke každému obratli. Když narazíte na bolavé místo, zpomalte a uvolněte tlak. Dává smysl začít od křížové kosti výš po páteři.
- Sedněte si zdravě – Klasický problém pracujících lidí! Dornova metoda říká, že pokud sedíte na jedné noze nebo zkřížených nohách častěji než 10 minut v kuse, riskujete blokace v pánvi. Každých třicet minut si proto stoupněte, protáhněte záda, udělejte pár pohybů do stran a sedněte si zpět s nohama vedle sebe. Pomáhá i „osteopatická houpačka“ – přenášení váhy na sedacích kostech desetkrát do každé strany.
- Péče o zablokovaný krk a ramena – Dornovu metodu lze využít i na krční páteř. Nedoporučuji amatérům velké tahy, ale jemné poklepání prsty uprostřed zad, zatímco jemně nakláníte hlavu k rameni, je bezpečné i doma. Uvolníte tím svalovou tenzi a blokace nervů vycházející z krku.
- Myslete na správné dýchání – Po každém cviku nebo "odblokování" je klíčové pár minut vědomě dýchat. Vdechujte do břicha, ne jen do hrudníku. Tělo tak dostane jasný signál, že změnu přijalo a zafixuje ji. Nedostatečné dýchání často podrží napětí tam, kde už by mohlo být dávno pryč.
Tipy pomáhají nejen dospělým, ale z vlastní zkušenosti i dětem, které si stěžují na bolesti zad po rychlém růstu nebo dlouhém sezení u domácích úkolů. Klára měla období, kdy každý školní den končil naříkáním − po týdnu krátkého cvičení už se s tím netrápila. Je prostě radost sledovat, když se tělo vrací do pohody takhle přirozeně.
Kdy Dornovu metodu (ne)zkoušet a na co si dát pozor
Pokud už vás něco bolí vážně a dlouhodobě, vždy je lepší poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, než začnete s Dornovými technikami. Není to sice tvrdá manipulace, ale nevhodné provedení u vážných výhřezů plotýnek nebo akutních poranění může situaci zhoršit. Nedoporučuje se také u zlomenin, čerstvých úrazů, těhotenství v posledních týdnech bez vědomí odborníka, nebo když máte onkologická onemocnění páteře.
Dornovu metodu by měl někdo zkušený poprvé ukázat. Při čtení a sledování videí vyberte zdroj, kde mluví přímo fyzioterapeut nebo zdravotník. Internet je plný rad, které ale ignorují individuální stav páteře nebo přítomnost jiných zdravotních potíží. Každý máme tělo složené trošku jinak − já třeba zjišťuju, že co funguje Tomášovi, nemusí být vždy ideální i pro mě. Dobré je začít s jednoduchými metodami na nohy a bedra, a až podle pocitu navázat na složitější postupy.
Nikdy netlačte do ostré bolesti! Po každém cvičení se doporučuje klid a lehké protažení – ideálně 20–30 minut ležení na zádech s pokrčenýma nohama. Tělo si musí nový stav "osahat" a upevnit nové nastavení ve svalech a šlachách. U citlivých pacientů může přijít krátkodobá únava nebo mírná bolestivost, která obvykle během dne odezní.
Pokud chcete Dornovu metodu využívat dlouhodobě, pravidelné krátké cvičení je efektivnější než občasné intenzivní zásahy. Dva až tři jednoduché pohyby každý den vydají za hodinu intenzivní fyzioterapie ve špatný čas. Známí z rehabilitace mi dali tip, že k Dornově metodě výborně ladí i míčkování, jemné tlakové masáže nebo cviky na hluboký stabilizační systém těla.

Dornova metoda v praxi: skutečné příběhy a doporučené zdroje
Není nad to, když o Dornově metodě nemluví jen knihy, ale když za ni stojí i příběhy obyčejných lidí. Když mi kamarádka doporučila Dornovu metodu poprvé, byla jsem skeptická. Ale tři týdny pravidelných 5minutovek na porovnání kyčlí totálně změnily, jak se cítím, i jak vypadá naše domácnost – už se nebojím nosit dítě na druhou ruku nebo vyrazit na delší procházku bez strachu, kdy mě "chytnou záda". Tomáše bolela záda ze školy, hlavně když tahá batoh. Klára, stejně jako já, řešila hlavně bolesti z dlouhého sezení. U nás doma se Dornova metoda stala stejně automatickou jako čištění zubů.
Odborníci Dornovu metodu doporučují nejen jako samostatnou techniku, ale často ji kombinují s dalšími metodami: tejpováním, masážemi, balančním cvičením. Pokud hledáte kvalitní zdroje, vyplatí se sáhnout po českých knihách Vladimíra Růžičky, nebo navštívit YouTube kanály zaměřené na Dornovu metodu. Ideální jsou videa, kde vystupují akreditovaní fyzioterapeuti a vše krok za krokem vysvětlují srozumitelně a prakticky.
V Česku je i spousta vyškolených Dornových terapeutů, kteří vedou pravidelné kurzy a workshopy. Není na škodu navštívit alespoň jeden z nich − získáte jistotu, že své tělo neohrožujete a zároveň zvládnete i složitější techniky. Dornova metoda je výjimečná v tom, jak respektuje jedinečnost každého člověka. Nejsou tu žádné přesné „recepty“. Každý tělo ladí do rovnováhy postupně. Pro mě je to lepší než návštěva ordinace a mastičky – možnost být pánem svého těla a bolesti ulevit rychle a bezpečně.
Někdy může být těžké začít, zvlášť když naše tělo dlouho trpí bolestí. Ale věřte mi, když vydržíte pár jednoduchých tipů, brzy poznáte, jaké to je zase chodit, sedět, zvedat děti nebo pracovat v zahrádce bez bolesti. Tak co, které z pěti tipů zkusíte vy už dnes?

Alena Šindelářová
Jsem Alena Šindelářová, odborník na masážní salóny z Brna. Moje práce zahrnuje poskytování kvalitních masáží a péče o naše klienty. Mám také vynikající schopnosti psaní, které mi umožňují sdílet své znalosti a zkušenosti na různých platformách. Píšu o masážích, abych informovala čtenáře o výhodách masáží a jak mohou pomoci zlepšit zdraví a pohodu. Moje práce je pro mě vášní a ráda pomáhám lidem cítit se lépe.
O nás
Masáže U Kristýnky je webová stránka zaměřená na masážní salóny. Zde najdete veškeré informace o různých typech masáží, které nabízíme. Přijďte se k nám uvolnit a dopřejte svému tělu tu nejlepší péči.
Nejnovější příběhy
Kategorie
- Zdraví a wellness (120)
- Speciální masáže (35)
- Zdraví a fitness (14)
- Zdraví a krása (8)
- Wellness a relaxace (8)
- Zdraví a rodina (7)
- Ostatní (7)
- Relaxační masáže (6)
- Zdravý životní styl (5)
- Masáže pro těhotné (5)